30 Kasım 2012 Cuma

Sinemafotografi (Cinemagraphs)

Sianemagraflar aslında 1989'dan bugüne kadar kullanılan GIFlerdir. 1987 kullanılmaya başlanan GIF görüntü saklama biçimi (87a) 1989 yılında animasyon için kullanılabilir duruma getirilmiş (89a), aynı zaman da taransparan özelliği geliştirilmiştir. 8 bit renk derinliğine sahip format 256 renk ile limitlendirilmiştir. Dolayısı ile fotoğraf olarak doğru renkler sunamazlar. Görüntüyü RGB renk modelinden adapte ettiği bir dizi renkten oluşturur ve kullanıcıya bir renk tablosu sunar.

Hareketli gifler web ortamında ilgiyi artırmak için kullanılmaya başladı. Hareketli butonlar, çubuklar, farklı objeler, çizgi film karakteleri ve benzerleri.


    
Sinemagraf içinde anlık bir hareketi barındıran ve sonsuz tekrarla devam eden görüntüler olarak tanımlanabilir. İlk bakıldığında geleneksel bir fotoğraf gibi görünen ancak küçük bir hareketin izlenmesi ile sanki bir sinema gibi izlenen büyülü karelerdir.

2009 yılında sanatçı Kevin Burg gifler üzerinde yaptığı çeşitli denemeleri fotoğraf sanatçısı Jemie Back'in NYFW için yağtığı çekimlerle birleştiğinde Sinemgraflar ortaya çıkmıştır. 

Sinemagrafın güzelliğini sağlayan şey öncelikle çekilen fotoğrafın izlenebilir kalitede olması sonrasında da sürprizli bir hareketin farkedilmesidir.Sinema filmlerinden alınan sekanslarla üretilen sinemagraf örnekleri.

Fight Club (1999)

The Life Aquatic with Steve Zissou (2004)

American Psycho (2000)Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğrenci çalışmaları.
Sinemagraf Denemeleri


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder